Natírání levou zadní

Náročnost:

1/5
Balakryl-postup-33

Také neznáte lepší relax než natírání? Nejlépe venku, kdy si vyvětráte hlavu, protáhnete ruce a při tom něco nového vytvoříte! S radami od odborníků z Balakrylu vás při Projektu na víkend žádná překážka nezaskočí.

Sledujte předpověď

Teplota podkladu a okolí při natírání by měla být ideálně mezi 10 °C a 25 °C. Nátěry neaplikujte za prudkého slunečního záření, deště, mlhy nebo silného větru. Vlhkost vzduchu nesmí být nižší než 30 % a zároveň vyšší než 75 %. Nižší teplota a vyšší vlhkost vzduchu zpomalují zasychání, tak ať za víkend stihnete dokončit svůj projekt.

Natírejte po létech, ne po letech

S vodou ředitelnými barvami a nátěry pracujte pečlivě, ale rychle. Tahy štětcem veďte po směru vláken dřeva ve dvou až třech vrstvách podle náročnosti používání povrchu. Při vhodných podmínkách budou lazury a oleje suché do dvou hodin, u krycích barev počítejte raději se čtyřmi. A hlavně myslete na to, že když už se pro dřevo jednou rozhodnete, je potřeba mu věnovat trochu péče. Natřít ho jednou provždy nestačí – nátěr na dřevu v exteriéru i interiéru musíte pravidelně obnovovat, aby vydržel co nejdéle.

Nepodceňte výběr štětce

Třebaže se štětec může jevit jako ta nejobyčejnější pracovní pomůcka, je tomu přesně naopak! Investice do kvalitního štětce se opravdu vyplatí – práce vám půjde lépe od ruky a štětec nebudete muset ani tolikrát namáčet do barvy. Právě jeho volba je pro výsledek nesmírně důležitá. Vybírejte nejlépe plochý štětec, ze směsi syntetických a přírodních štětin. Do barvy namáčejte jen špičku. Pokud byste namáčeli větší část štětce, stékala by vám barva při natírání na ruce.

Začněte přípravou povrchu

Důkladná příprava povrchu je prvním krokem ke spokojenosti s finálním vzhledem. Dřevěný povrch musí být suchý, čistý, hladký, zbavený všech nesoudržných nátěrů a jemně zbroušený. Stejný postup platí i v případě kovových předmětů, které musejí být vždy suché, hladké, čisté, zbavené vosku a mastnoty. Pro odmašťování je dobré použít k tomu určené přípravky, rozhodně ne jar na nádobí s obsahem silikonů.

Vyberte si správný produkt

Záleží, jakého výsledného vzhledu chcete dosáhnout a jak natřený povrch následně udržovat. Pokud chcete zachovat přírodní vzhled dřeva, můžete vybírat z laků pro exteriér i interiér, tenkovrstvých a silnovrstvých lazur a olejů. Pro ošetření výrazně poškozeného dřeva je lepší zvolit krycí barvy. Před jejich aplikací je vhodné použít napouštědlo nebo základové barvy a následně krycí Balakryl UNI, který si můžete nechat namíchat až do 20 000 odstínů.

Při renovaci kovu nejprve použijte základní antikorozní nátěr, např. Balakryl Antikor. Až poté natírejte vhodnou vrchní barvou. Pokud si chcete práci zjednodušit, můžete využít jednošichtovku Balakryl Kov 2v1.

Vodou ředitelné neřeďte

Vodou ředitelné nátěry jsou připravené k okamžitému použití a nemusejí se ředit. Barvy stačí před použitím akorát pořádně promíchat. Při aplikaci ani schnutí nezapáchají, rychle zasychají, takže je možné projekt dokončit v rámci jediného dne a druhý den už natíraný předmět používat. Pokud chcete barvy na povrch stříkat (pneumatickou nebo tlakovou pistolí), přidejte maximálně 5–10 % vody.

Pomůcky hned umyjte

Po práci s vodou ředitelnými barvami se dá všechno náčiní ihned po natírání omýt obyčejnou vodou. V případě vymývání štětců od syntetických nátěrů se neobejdete bez ředidla. Pozor: Hadřík namočený do ředidla nechte vždy rozprostřený vyschnout na vzduchu. Pokud byste ho zapomněli zmačkaný v rohu místnosti, mohlo by dojít k samovznícení unikajících výparů.

Další rady a inspiraci najdete na blogu Balakrylu.

Povedl se váš Projekt na víkend? Sdílejte to s námi: #projektnavikend

Nakupte snadno na eshopu

K vyzvednutí do 2 h

115 prodejen po celé ČR

Poradenství při výběru

K vyzvednutí do 2 h

115 prodejen po celé ČR

Poradenství při výběru

Balakryl Napouštědlo

Bezbarvé fungicidní a insekticidní napouštědlo pod lazury i barvy.

Balakryl Antikor

Základní antikorozní barva na plech, hliník, ocel i další kovové povrchy.

Balakryl Kov 2v1

Základní a krycí antikorozní barva pro nové i renovační nátěry kovu.

Balakryl UNI mat

Univerzální matná krycí barva na dřevo, kov, plast, keramiku i beton.

Další projekty

Máte chuť dát dřevěnému nábytku nebo doplňkům ve svém domě či bytě nový vzhled? Pomocí nátěrů Balakryl probudíte k životu i staré kousky, které by jinak skončily ve sběrném dvoře. Voskový olej dodá potřebnou ochranu dětské postýlce i stolku pod umyvadlo. Namáhané dřevěné podlaze zase dopřejte kvalitní bezbarvý lak.
Rádi byste svému interiéru dopřáli proměnu v podobě nového barevného odstínu, který je ale úplně odlišný od původního nátěru? Aby při přemalování tmavých stěn na světlou barvu či naopak nátěr dobře překryl původní odstín a zároveň se nezačal loupat, je potřeba dodržet několik dobrých rad. Pak bude barevná proměna vypadat jako od profesionálního malíře pokojů.