Jak zrenovovat staré dřevěné okno

Náročnost:

5/5
balakryl okno-19-midsize

Pokud doma máte stará dřevěná okna, jistě budete souhlasit, že jsou nezaměnitelnou součástí domu a utvářejí jeho celkový vzhled. Vlivem času, počasí i mechanického opotřebení ale svou krásu i funkčnost ztrácejí. Když o ně ale budete řádně pečovat, nemusíte je hned měnit za nová, což je navíc finančně dost nákladné. Poradíme vám, jak otvorové výplně správně zrenovovat a kterými barvami je natřít.

Okna natírejte pravidelně

Dřevo je přírodní materiál, takže časem mění své vlastnosti. Stejně jako třeba lidská kůže. Proto se s přibývajícím věkem neobejde bez pravidelné péče. Zatímco svou pokožku musíte promazávat každý den, povrch okenních rámů stačí natřít speciálním balzámem jednou za rok. Tento balzám zacelí drobné mikrotrhlinky, aby do nich nezačala časem pronikat voda a nátěr déle vydržel.

Renovaci zbytečně neodkládejte

Dříve než se původní barva začne loupat, je ideální oknu dopřát nový nátěr. Ptáte se, jak často byste okna měli natírat? To závisí na druhu dřeva a kvalitě nátěru, v jakých klimatických podmínkách se dům nachází a jestli jde o nátěr venkovních nebo vnitřních ploch. Renovaci oken se ale určitě nevyplatí odkládat. Ideální je se do ní pustit za co nejvlídnějšího počasí. Je totiž potřeba okno vysadit z rámu. Renovaci doporučujeme provést venku na zahradě, kde nejste limitování místem, a ještě si ulehčíte následný úklid.

Jak na to…?

Odborník radí

Vodou ředitelná barva Balakryl Základ vyplní všechny menší praskliny a nerovnosti ve dřevě. Má výbornou kryvost, rychle schne a lze ji použít i k natírání dětských hraček a nábytku. Navíc vytvoří hladký povrch ideální pro aplikaci vrchního nátěru Balakryl Okna a dveře, který odolá povětrnostním vlivům, odpuzuje vodu a neodlepuje se ani při vyšších teplotách.

Víte, jak správně natírat?

S radami od odborníků z Balakrylu vás už žádná překážka nezaskočí. Než se pustíte do svého Projektu na víkend, přečtěte si rady v tomto článku.

Povedl se váš Projekt na víkend? Sdílejte to s námi: #projektnavikend

Nakupte snadno na eshopu

K vyzvednutí do 2 h

115 prodejen po celé ČR

Poradenství při výběru

K vyzvednutí do 2 h

115 prodejen po celé ČR

Poradenství při výběru

Balakryl Základ

Bílá akrylátová barva vhodná pro základní nátěry okenních rámů, dveří či obložení.

Balakryl Okna a dveře

Vrchní barva určená pro nátěry okenních rámů, dveří a dalších dřevěných povrchů.

Balakryl Napouštědlo

Bezbarvé fungicidní a insekticidní napouštědlo pod lazury i barvy.

Balakryl Kov 2v1

Základní i krycí barva určená k novým i renovačním nátěrům kovových povrchů.

Další projekty

Rádi byste svému interiéru dopřáli proměnu v podobě nového barevného odstínu, který je ale úplně odlišný od původního nátěru? Aby při přemalování tmavých stěn na světlou barvu či naopak nátěr dobře překryl původní odstín a zároveň se nezačal loupat, je potřeba dodržet několik dobrých rad. Pak bude barevná proměna vypadat jako od profesionálního malíře pokojů.
Přestože předsíň nebo chodba nepatří mezi nejdůležitější místnosti v domě či bytě, denně tudy prochází velké množství lidí a kromě členů rodiny je na očích i všem návštěvám. Velký provoz na chodbě a v předsíni se pak nepochybně projeví i na jejich stěnách. Šmouhám od bot nebo mastným otiskům se prostě nevyhnete. S nátěry Ceramic ale snadno vykouzlíte znovu čisté stěny jako po vymalování.