Jak zrenovovat staré dřevěné okno

Náročnost:

5/5
balakryl okno-19-midsize

Pokud doma máte stará dřevěná okna, jistě budete souhlasit, že jsou nezaměnitelnou součástí domu a utvářejí jeho celkový vzhled. Vlivem času, počasí i mechanického opotřebení ale svou krásu i funkčnost ztrácejí. Když o ně ale budete řádně pečovat, nemusíte je hned měnit za nová, což je navíc finančně dost nákladné. Poradíme vám, jak otvorové výplně správně zrenovovat a kterými barvami je natřít.

Okna natírejte pravidelně

Dřevo je přírodní materiál, takže časem mění své vlastnosti. Stejně jako třeba lidská kůže. Proto se s přibývajícím věkem neobejde bez pravidelné péče. Zatímco svou pokožku musíte promazávat každý den, povrch okenních rámů stačí natřít speciálním balzámem jednou za rok. Tento balzám zacelí drobné mikrotrhlinky, aby do nich nezačala časem pronikat voda a nátěr déle vydržel.

Renovaci zbytečně neodkládejte

Dříve než se původní barva začne loupat, je ideální oknu dopřát nový nátěr. Ptáte se, jak často byste okna měli natírat? To závisí na druhu dřeva a kvalitě nátěru, v jakých klimatických podmínkách se dům nachází a jestli jde o nátěr venkovních nebo vnitřních ploch. Renovaci oken se ale určitě nevyplatí odkládat. Ideální je se do ní pustit za co nejvlídnějšího počasí. Je totiž potřeba okno vysadit z rámu. Renovaci doporučujeme provést venku na zahradě, kde nejste limitování místem, a ještě si ulehčíte následný úklid.

Jak na to…?

Odborník radí

Vodou ředitelná barva Balakryl Základ vyplní všechny menší praskliny a nerovnosti ve dřevě. Má výbornou kryvost, rychle schne a lze ji použít i k natírání dětských hraček a nábytku. Navíc vytvoří hladký povrch ideální pro aplikaci vrchního nátěru Balakryl Okna a dveře, který odolá povětrnostním vlivům, odpuzuje vodu a neodlepuje se ani při vyšších teplotách.

Víte, jak správně natírat?

S radami od odborníků z Balakrylu vás už žádná překážka nezaskočí. Než se pustíte do svého Projektu na víkend, přečtěte si rady v tomto článku.

Povedl se váš Projekt na víkend? Sdílejte to s námi: #projektnavikend

Nakupte snadno na eshopu

K vyzvednutí do 2 h

115 prodejen po celé ČR

Poradenství při výběru

K vyzvednutí do 2 h

115 prodejen po celé ČR

Poradenství při výběru

Balakryl Základ

Bílá akrylátová barva vhodná pro základní nátěry okenních rámů, dveří či obložení.

Balakryl Okna a dveře

Vrchní barva určená pro nátěry okenních rámů, dveří a dalších dřevěných povrchů.

Balakryl Napouštědlo

Bezbarvé fungicidní a insekticidní napouštědlo pod lazury i barvy.

Balakryl Kov 2v1

Základní i krycí barva určená k novým i renovačním nátěrům kovových povrchů.

Další projekty

Oblíbili jste si boho styl? Díky jeho nespoutanosti, neotřelosti a blízkosti k přírodě se těší stále větší oblibě. Bohémský styl se promítá nejen do životního stylu a oblékání. V tomto duchu si lze zařídit také celou domácnost – od nábytku až po dekorace, které si navíc můžete sami vyrobit. Právě ruční práce a záměrná nedokonalost jsou totiž boho stylu vlastní! Vyzkoušejte si třeba pomocí barev Balakryl natřít vázu na květiny metodou patinování.
Útulnou domácnost tvoří detaily. Právě pomocí nich se můžete odlišit a zanechat dojem u svých návštěv. Netradiční doplňky, jako jsou atypický věšák na oblečení ze starého žebříku nebo ručně malovaná krabička na kapesníky, vám navíc pomohou zorganizovat si domácnost. Váš domov tak bude uklizený a působit elegantně.
Ať už bydlíte v domě nebo malém bytě, neobejdete se bez pracovního koutu. Využijete ho nejen k vyřizování rozličných dokumentů nezbytných pro chod domácnosti, ale také k odpočinku s knihou nebo při psaní domácích úkolů s dětmi. Společně s moderátorkou Terezou Tobiášovou vám poradíme, jak si takové pracovní místo co nejvíce zútulnit.