Jak zrenovovat staré dřevěné okno

Náročnosť:

5/5
balakryl okno-19-midsize

Pokud doma máte stará dřevěná okna, jistě budete souhlasit, že jsou nezaměnitelnou součástí domu a utvářejí jeho celkový vzhled. Vlivem času, počasí i mechanického opotřebení ale svou krásu i funkčnost ztrácejí. Když o ně ale budete řádně pečovat, nemusíte je hned měnit za nová, což je navíc finančně dost nákladné. Poradíme vám, jak otvorové výplně správně zrenovovat a kterými barvami je natřít.

Okna natírejte pravidelně

Dřevo je přírodní materiál, takže časem mění své vlastnosti. Stejně jako třeba lidská kůže. Proto se s přibývajícím věkem neobejde bez pravidelné péče. Zatímco svou pokožku musíte promazávat každý den, povrch okenních rámů stačí natřít speciálním balzámem jednou za rok. Tento balzám zacelí drobné mikrotrhlinky, aby do nich nezačala časem pronikat voda a nátěr déle vydržel.

Renovaci zbytečně neodkládejte

Dříve než se původní barva začne loupat, je ideální oknu dopřát nový nátěr. Ptáte se, jak často byste okna měli natírat? To závisí na druhu dřeva a kvalitě nátěru, v jakých klimatických podmínkách se dům nachází a jestli jde o nátěr venkovních nebo vnitřních ploch. Renovaci oken se ale určitě nevyplatí odkládat. Ideální je se do ní pustit za co nejvlídnějšího počasí. Je totiž potřeba okno vysadit z rámu. Renovaci doporučujeme provést venku na zahradě, kde nejste limitování místem, a ještě si ulehčíte následný úklid.

Ako na to…?

Odborník radí

Vodou ředitelná barva Balakryl Základ vyplní všechny menší praskliny a nerovnosti ve dřevě. Má výbornou kryvost, rychle schne a lze ji použít i k natírání dětských hraček a nábytku. Navíc vytvoří hladký povrch ideální pro aplikaci vrchního nátěru Balakryl Okna a dveře, který odolá povětrnostním vlivům, odpuzuje vodu a neodlepuje se ani při vyšších teplotách.

Viete, ako správne natierať?

S radami od odborníkov z Balakryl vás už žiadna prekážka nezaskočí. Než sa pustíte do svojho Projketu na víkend, prečítajte si rady v tomto článku

Podaril sa váš Projekt na víkend? Zdieľajte to s nami: #projektnavikend

Nakúpte ľahko na eshope

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

Balakryl Základ

Bílá akrylátová barva vhodná pro základní nátěry okenních rámů, dveří či obložení.

Balakryl Okna a dveře

Vrchní barva určená pro nátěry okenních rámů, dveří a dalších dřevěných povrchů.

Balakryl Napúšťadlo

Bezfarebné fungicídne a insekticídne napúšťadlo pod lazúry či farby.

Balakryl Kov 2v1

Základní i krycí barva určená k novým i renovačním nátěrům kovových povrchů.

Ďalšie projekty

Ať už bydlíte v domě nebo malém bytě, neobejdete se bez pracovního koutu. Využijete ho nejen k vyřizování rozličných dokumentů nezbytných pro chod domácnosti, ale také k odpočinku s knihou nebo při psaní domácích úkolů s dětmi. Společně s moderátorkou Terezou Tobiášovou vám poradíme, jak si takové pracovní místo co nejvíce zútulnit.
Přemýšlíte, jak se během adventního shonu konečně naladit na pohodovou vánoční atmosféru? Zkuste si vyrobit svícny ze zavařovacích sklenic a užívejte si uklidňující pohled na světelné efekty, které svíčka skrz sklo vytvoří. Nebo svou domácnost vyzdobte modro-bílou zimní dekorací s motivy lesa. Slavnostní chvíle u štědrovečerního stolu zase podtrhnou zlaté doplňky.
Jste příznivci decentních vánočních dekorací s přírodními motivy? Pak byste si rozhodně měli vyrobit vánoční stromečky ze šišek nebo pomalovat květináč na vánoční hvězdu! A pokud smýšlíte alespoň trochu ekologicky, zabalte letos dárky do látky s vlastním originálním potiskem. Návštěvy pak můžete překvapit vánočním přáním na dřevěné kulatině.